From Wikipedia, the free encyclopedia
This article lists the National Liberal Party 's election results in UK parliamentary elections.
Summary of general election performance [ edit ]
Year
Number of Candidates
Total votes
Average votes per candidate
% UK vote
Change (percentage points)
Saved deposits
Number of MPs
1931
41
809,302
19,739
3.7
N/A
41
35
1935
44
784,608
17,832
3.7
N/A
44
33
1945
49
686,652
14,013
2.8
-0.9
49
11
1950
55
985,343
17,915
3.4
+0.6
55
16
1951
55
1,058,138
19,239
3.7
+0.3
55
19
1955
45
842,133
18,714
3.1
-0.6
45
21
1959
39
765,794
19,636
2.7
-0.4
39
20
1964
19
326,130
17,165
1.2
-1.5
19
6
1966
9
149,779
16,642
0.5
-0.7
9
3
Source: F. W. S. Craig , British Electoral Facts, 1885–1975 , p.55
Election results [ edit ]
1931 general election [ edit ]
Constituency
Candidate
Votes
%
Position[1]
Ashford
Roderick Kedward
14,681
41.3
2
Barnsley
Richard John Soper
21,392
50.9
1
Bishop Auckland
Aaron Curry
17,551
51.4
1
Bosworth
William Edge
29,926
68.0
1
Clay Cross
Jacob Weinberg
11,611
35.4
2
Consett
John Purcell Dickie
22,474
53.0
1
Denbigh
Henry Morris-Jones
unopposed
N/A
1
Dunfermline Burghs
John Wallace
16,863
57.9
1
East Dorset
Alec Ewart Glassey
18,801
40.4
2
East Fife
James Duncan Millar
unopposed
N/A
1
East Norfolk
William Lygon
25,945
79.8
1
Eddisbury
Richard John Russell
unopposed
N/A
1
Eye
Edgar Granville
unopposed
N/A
1
Flintshire
Frederick Llewellyn-Jones
40,405
71.4
1
Gateshead
Thomas Magnay
34,764
60.1
1
Great Yarmouth
Arthur Harbord
21,008
78.6
1
Greenock
Godfrey Collins
18,013
51.1
1
Harwich
Percy Pybus
26,818
86.4
1
Holland with Boston
James Blindell
30,375
77.5
1
Huddersfield
William Mabane
47,056
70.1
1
Huntingdonshire
Sidney Peters
23,102
83.3
1
Inverness
Murdoch Macdonald
18,702
65.3
1
Leith
Ernest Brown
24,847
65.0
1
Luton
Leslie Burgin
32,015
80.2
1
Montgomeryshire
Clement Davies
unopposed
N/A
1
Montrose Burghs
Robert Hutchison
17,212
77.0
1
Newcastle-upon-Tyne East
Robert Aske
24,552
63.4
1
Norwich
Geoffrey Shakespeare
40,925
30.4
1
Nuneaton
Herbert Willison
12,811
20.7
3
Plymouth Devonport
Leslie Hore-Belisha
23,459
72.2
1
Pontypool
Thomas Keens
14,709
43.7
2
Ross and Cromarty
Ian Macpherson
unopposed
N/A
1
St Ives
Walter Runciman
unopposed
N/A
1
Shoreditch
Charles Summersby
19,596
56.7
1
Southampton
Charles Barrie
54,269
33.6
2
South Molton
George Lambert
25,700
88.0
1
Southwark North [CHECK]
Edward Anthony Strauss
13,045
64.9
1
Spen Valley
John Simon
28,647
64.6
1
Swansea West
Lewis Jones
20,603
58.6
1
Wentworth
Charlotte Isabel Hilyer
14,462
31.2
2
Western Isles
Thomas Ramsay
5,793
54.8
1
Barrie won in Southampton by taking second place in a two-seat constituency.
By-elections, 1931-1935 [ edit ]
1935 general election [ edit ]
Constituency
Candidate
Votes
%
Position[1]
Barnsley
Richard John Soper
17,683
41.1
2
Bermondsey West
Frank Glanville
7,674
37.8
2
Bosworth
William Edge
22,969
59.2
1
Burnley
Gordon Campbell
26,965
46.4
2
Burslem
William Allen
15,227
45.8
2
Combined Scottish Universities
George Alexander Morrison
7,529
27.7
2
Consett
John Purcell Dickie
17,897
41.3
2
Denbigh *
Henry Morris-Jones
17,372
50.1
1
Dumfriesshire
Henry Fildes
22,053
65.4
1
Dunfermline Burghs
John Wallace
14,848
47.7
2
Durham
William McKeag
14,910
40.9
2
East Fife
James Henderson-Stewart
27,915
82.3
1
East Norfolk
William Lygon
23,108
68.8
1
Eddisbury
Richard John Russell
unopposed
N/A
1
Eye
Edgar Granville
21,606
73.9
1
Gateshead
Thomas Magnay
28,772
52.7
1
Great Yarmouth
Arthur Harbord
16,998
59.3
1
Greenock
Godfrey Collins
20,299
52.7
1
Harwich
Stanley Holmes
21,716
70.3
1
Holland with Boston
James Blindell
25,162
65.5
1
Huddersfield
William Mabane
37,009
60.8
1
Huntingdonshire
Sidney Peters
17,287
68.7
1
Inverness
Murdoch Macdonald
14,985
56.4
1
Leith
Ernest Brown
18,888
57.7
1
Luton
Leslie Burgin
28,809
65.5
1
Montgomeryshire
Clement Davies
unopposed
N/A
1
Montrose Burghs
Charles Kerr
15,198
69.6
1
Newcastle-upon-Tyne East
Robert Aske
23,146
58.6
1
Norwich
Geoffrey Shakespeare
36,039
29.1
1
Oldham
John Samuel Dodd
34,755
24.1
2
Plymouth Devonport
Leslie Hore-Belisha
20,852
68.1
1
Pontefract
Victor Seeley
17,257
46.6
2
Ross and Cromarty
Ian Macpherson
10,810
76.7
1
Rotherham *
Thomas Worrall Casey
14,298
32.5
2
St Ives
Walter Runciman
unopposed
N/A
1
Shoreditch
Somerset Brooke
11,673
38.6
2
Southampton
Charles Barrie
43,697
29.3
2
South Molton
George Lambert
20,767
78.7
1
Southwark North
Edward Anthony Strauss
8,086
50.2
1
Spen Valley
John Simon
21,671
50.8
1
Sunderland
Stephen Noel Furness
49,001
30.2
1
Swansea West
Lewis Jones
18,784
52.9
1
Walsall
Joseph Leckie
28,563
57.5
1
Western Isles
Thomas Ramsay
4,076
30.9
2
Morrison in Combined Scottish Universities, Dodd in Oldham and Barrie in Southampton won seats by taking second place in a two seat constituency.
By-elections, 1935-1945 [ edit ]
By-election
Candidate
Votes
%
Position[1]
Greenock by-election, 1936
Vivian Emery Cornelius
17,990
46.6
2
Holland with Boston by-election, 1937
Herbert Butcher
21,846
60.0
1
St Ives by-election, 1937
Alec Beechman
13,044
50.4
1
Pontypridd by-election, 1938
Juliet Rhys-Williams
14,810
40.1
2
Barnsley by-election, 1938
Seymour Howard
13,052
35.6
2
Walsall by-election, 1938
George Ernest Schuster
28,720
57.1
1
East Norfolk by-election, 1939
Frank Medlicott
18,257
62.9
1
Southwark North by-election, 1939
Alfred Henderson-Livesey
4,322
42.6
2
Montrose Burghs by-election, 1940
John Maclay
unopposed
N/A
1
Spen Valley by-election, 1940
William Woolley
unopposed
N/A
1
Eddisbury by-election, 1943
Thomas Peacock
7,537
41.0
2
1945 general election [ edit ]
Constituency
Candidate
Votes
%
Position[1]
Barnsley
Richard John Soper
11,382
27.1
2
Bermondsey West
Bernard Pemberton
2,238
19.8
2
Bishop Auckland
William John Wilson Tiley
11,240
35.9
2
Bosworth
James Millard Tucker
20,854
44.4
2
Bradford South
Herbert Walker Peel
15,392
33.1
2
Bristol North
John Henshaw Britton
16,648
42.2
2
Burnley
Herbert Monckton Milnes
9,877
29.8
2
Burslem
Frederic Bennett
15,227
45.8
2
Consett
James Aloysius McGilley
12,198
29.9
2
Denbigh
Henry Morris-Jones
17,023
41.7
1
Dewsbury
Ernest Kilner
8,674
29.9
2
Dumfriesshire
Niall Macpherson
16,465
47.4
1
Dunfermline Burghs
James Henderson
12,028
35.3
2
Durham
John Bunyan
12,331
33.8
2
East Fife
James Henderson-Stewart
24,765
69.4
1
East Norfolk
Frank Medlicott
23,307
55.8
1
Eddisbury
John Barlow
15,294
57.7
1
Gateshead
Thomas Magnay
17,719
32.5
2
Gower
John Aeron-Thomas
14,115
31.5
2
Great Yarmouth
Percy Jewson
7,974
44.2
2
Hackney South
Stanley Price
4,901
24.2
2
Harwich
Stanley Holmes
16,452
55.7
1
Holland with Boston
Herbert Butcher
26,939
55.9
1
Huddersfield
William Mabane
24,496
35.5
2
Huntingdonshire
David Renton
15,389
50.1
1
Inverness
Murdoch Macdonald
12,090
43.3
1
Jarrow
Stanley Holmes
11,649
34.0
3
Lambeth North
Eric William Bales
2,624
20.1
2
Leith
Ernest Brown
10,116
31.4
2
Luton
Bruno Brown
31,914
44.8
2
Manchester Clayton
Phillip Smith
9,883
30.6
2
Montrose Burghs
John Maclay
13,966
58.2
1
Neath
David Bowen
8,466
16.9
2
Newcastle-upon-Tyne East
Richard O'Sullivan
11,774
31.1
2
Norwich
Geoffrey Shakespeare
25,945
23.0
3
Oldham
John Samuel Dodd
24,199
18.2
4
Rotherham
E. H. Phillips
12,420
25.8
2
St Ives
Alec Beechman
14,256
47.3
1
Sheffield Hillsborough
Robert Hampden Hobart
14,404
36.6
2
Shoreditch
Frederick Boult
4,081
26.0
2
Southampton
William Stanley Russell Thomas
22,650
17.4
4
South Molton
George Lambert
19,065
67.6
1
South Shields
Donald Maurice Parry
15,296
40.6
2
Southwark North
Edward Terrell
2,673
31.0
2
Spen Valley
William Woolley
19,621
43.3
2
Sunderland
Stephen Noel Furness
29,366
21.3
3
Swansea East
Rowe Harding
6,102
24.2
2
Swansea West
Lewis Jones
13,089
42.0
2
Walsall
George Ernest Schuster
24,197
46.1
2
West Fife
Robert Scott Stevenson
8,597
20.6
3
Wrexham
David Leslie Milne
13,714
28.6
2
By-elections, 1945-1950 [ edit ]
1950 general election [ edit ]
Constituency
Candidate
Votes
%
Position[2]
Aberavon
Auberon Herbert
8,091
19.0
2
Barnsley
Charles Gordon-Spencer
8,480
13.8
3
Bradford Central
Thomas Boyce
13,375
31.6
2
Bradford East
Geoffrey Francis Greenbank
12,527
27.0
2
Bradford North
William Taylor
20,628
45.7
1
Bradford South
John Lightfoot Windle
15,998
35.6
2
Brighouse and Spenborough
William Woolley
23,456
47.8
2
Bristol North East
Violet Bathurst
16,082
38.9
2
Cannock
Marjorie Hicking
15,818
32.1
2
Central Norfolk
Frank Medlicott
20,407
51.3
1
Chesterfield
Andrew Cavendish
17,231
30.9
2
Dearne Valley
Aymée Lavender Dower
10,365
20.4
2
Denbigh
Emlyn Garner Evans
17,473
38.9
1
Dumfries
Niall Macpherson
26,268
59.3
1
Dundee East
James Henderson
22,863
46.2
2
Dundee West
Henry Scrymgeour-Wedderburn
23,685
44.6
2
Dunfermline Burghs
James Stuart Kerr
14,967
38.8
2
East Fife
James Henderson-Stewart
25,749
63.7
1
Edinburgh Leith
Eoin Cameron Mekie
15,841
43.0
2
Gateshead East
Douglas Clift
13,530
40.1
2
Gateshead West
John Magnay
11,660
35.8
2
Gloucester
Anthony Kershaw
15,708
37.1
2
Gower
Rowe Harding
10,208
23.9
2
Harwich
Stanley Holmes
22,814
50.6
1
Hemsworth
Jean Patricia Asquith
10,254
17.6
2
Holland with Boston
Herbert Butcher
30,336
53.9
1
Huntingdonshire
David Renton
18,551
51.4
1
Lincoln
Francis Hill
17,784
41.3
2
Luton
Charles Hill
22,946
46.6
1
Motherwell
A. D. Robertson
14,183
34.0
2
Normanton
Thomas Heseltine
10,929
25.5
2
North Angus and Mearns
Colin Thornton-Kemsley
15,485
51.5
1
North Norfolk
Douglas Reid
17,741
43.0
2
Pembrokeshire
Gwilym Lloyd-George
25,421
49.9
2
Plymouth Devonport
Randolph Churchill
27,329
44.9
2
Pontefract
Maurice Grant
11,431
24.4
2
Ross and Cromarty
John MacLeod
10,912
62.6
1
St Ives
Greville Howard
16,653
46.0
1
Sheffield Attercliffe
Lionel Farris
12,185
28.4
2
Sheffield Brightside
H. S. V. Smith
13,136
28.1
2
Sheffield Hallam
Roland Jennings
28,159
65.1
1
Sheffield Heeley
Peter Roberts
26,560
56.3
1
Sheffield Hillsborough
Knowles Edge
19,613
39.8
2
Sheffield Neepsend
A. M. Cook
11,311
27.2
2
Sheffield Park
Harold Pryce
13,678
30.3
2
South Angus
James Duncan
19,324
53.9
1
Southampton Itchen
Robert Hampton Hobart
24,536
44.1
2
Southampton Test
P. Brembridge
23,663
45.2
2
South Bedfordshire
William Fearnley-Whittingstall
18,546
41.8
2
Swansea West
Lewis Jones
22,608
46.3
2
Torrington
George Lambert
19,128
51.1
1
Walsall
John Barlow
28,700
44.0
2
West Fife
Patrick William Neill Fraser
10,131
23.6
2
West Renfrewshire
John Maclay
20,810
53.9
1
Wrexham
Willoughby Gervase Cooper
14,117
25.5
2
Richard Nugent is not listed; he was elected as a Conservative, but joined the National Liberal group in Parliament.[3]
By-elections, 1950-1951 [ edit ]
1951 general election [ edit ]
Constituency
Candidate
Votes
%
Position[2]
Barnsley
Geoffrey Whitaker
9,296
17.3
2
Bradford Central
Arthur Tiley
16,343
39.3
2
Bradford East
Frederick William Howard Cook
16,999
37.1
2
Bradford North
William Taylor
24,524
54.3
1
Bradford South
Geoffrey Francis Greenbank
17,863
39.4
2
Brighouse and Spenborough
William Woolley
23,828
47.7
2
Bristol North East
George Nixon-Eckersall
19,410
47.0
2
Cannock
Alan Farrington
16,041
33.1
2
Central Norfolk
Frank Medlicott
21,909
55.9
1
Chesterfield
John Nash
19,776
36.3
2
Denbigh
Emlyn Garner Evans
20,269
45.7
1
Dewsbury
James Ramsden
19,562
36.4
2
Dumfries
Niall Macpherson
26,386
61.3
1
Dundee East
Janet Sutherland Murray
22,863
46.2
2
Dunfermline Burghs
James Stuart Kerr
15,657
38.9
2
East Fife
James Henderson-Stewart
28,446
70.6
1
Edinburgh Leith
Eoin Cameron Mekie
19,236
49.9
2
Gateshead East
Douglas Clift
14,344
42.4
2
Gateshead West
John Magnay
11,811
36.2
2
Gloucester
Anthony Kershaw
18,836
43.6
2
Goole
Anthony Marreco
17,073
39.6
2
Gower
Rowe Harding
10,351
24.1
2
Grimsby
Charles William Hewson
22,611
43.4
2
Harwich
Stanley Holmes
26,169
58.9
1
Holland with Boston
Herbert Butcher
31,683
57.9
1
Huntingdonshire
David Renton
20,845
57.4
1
Kirkcaldy Burghs
Ralph Harris
17,484
39.4
2
Luton
Charles Hill
26,554
52.7
1
Motherwell
Norman Sloan
17,650
42.7
2
Normanton
Thomas Heseltine
11,199
26.5
2
North Norfolk
Douglas Reid
20,788
49.7
2
Newcastle-upon-Tyne North
Gwilym Lloyd-George
23,930
51.1
1
North Angus and Mearns
Colin Thornton-Kemsley
18,515
64.1
1
Plymouth Devonport
Randolph Churchill
29,768
48.1
2
Pontefract
Mervyn Pike
11,043
23.8
2
Ross and Cromarty
John MacLeod
10,969
64.3
1
St Ives
Greville Howard
18,828
53.3
1
Sheffield Attercliffe
Herbert Lambert
12,161
28.9
2
Sheffield Brightside
Alfred Wood
12,433
27.6
2
Sheffield Hallam
Roland Jennings
29,016
70.8
1
Sheffield Heeley
Peter Roberts
27,776
61.0
1
Sheffield Hillsborough
Geprge Wadsworth
19,617
41.0
2
Sheffield Neepsend
Arthur Stobbs
10,655
27.0
2
Sheffield Park
Stanley Rippon
13,743
30.8
2
Southampton Itchen
Reginald Stranger
25,708
45.9
2
Southampton Test
John Paul
25,965
49.6
2
South Angus
James Duncan
24,478
70.9
1
South Bedfordshire
Norman Cole
22,917
50.9
1
Stoke-on-Trent North
James Coventry
14,668
28.6
2
Torrington
George Lambert
23,162
66.2
1
Western Isles
John Mitchell
6,709
40.7
2
West Fife
John Patterson Fyfe
11,038
24.6
2
West Renfrewshire
John Maclay
21,546
53.8
1
Wolverhampton North East
John Ellis
18,563
37.7
2
Wrexham
Willoughby Gervase Cooper
19,124
34.8
2
Richard Nugent is not listed; he was elected as a Conservative, but joined the National Liberal group in Parliament.[3]
By-elections, 1951-1955 [ edit ]
1955 general election [ edit ]
Constituency
Candidate
Votes
%
Position[2]
Barnsley
Anthony Wilson
14,776
27.2
2
Bradford East
George Barber
14,713
38.4
2
Bradford North
William Taylor
21,084
50.1
1
Bradford South
Reginald Winston Jones
16,768
38.7
2
Bradford West
Arthur Tiley
22,306
53.8
1
Brighouse and Spenborough
Frederick William Howard Cook
22,048
48.2
2
Bristol North East
David Webster
21,864
44.8
2
Cannock
John Newey
18,379
40.8
2
Central Norfolk
Frank Medlicott
21,851
57.3
1
Chesterfield
Frank Hadfield
21,748
42.4
2
Denbigh
Emlyn Garner Evans
18,312
43.2
1
Dumfries
Niall Macpherson
24,550
61.3
1
Dunfermline Burghs
Charlotte McNee
14,170
39.0
2
Dundee East
Robert Taylor
21,606
45.7
2
Dundee West
Gordon Pirie
24,208
46.9
2
East Fife
James Henderson-Stewart
26,104
70.6
1
Edinburgh Leith
Janet Sutherland Shearer
10,693
32.3
2
Goole
Gavin Welby
15,456
37.8
2
Gower
Gwyther Jones
8,135
21.1
2
Harwich
Julian Ridsdale
23,889
56.4
1
Holland with Boston
Herbert Butcher
28,412
53.2
1
Huntingdonshire
David Renton
20,609
58.4
1
Kirkcaldy Burghs
Duncan Drummond Young
16,392
40.7
2
Luton
Charles Hill
24,722
51.3
1
Merionethshire
John Jenkins
3,001
12.7
4
Newcastle-upon-Tyne North
Gwilym Lloyd-George
25,236
63.8
1
North Angus and Mearns
Colin Thornton-Kemsley
18,516
69.0
1
North Norfolk
William Scarlett Jameson
19,657
48.5
2
Plymouth Devonport
Joan Vickers
24,821
47.1
1
Pontefract
Anthony Geoffrey Blake
10,183
23.8
2
Ross and Cromarty
John MacLeod
9,929
62.3
1
St Ives
Greville Howard
17,063
52.0
1
Sheffield Attercliffe
Herbert Lambert
13,503
29.0
2
Sheffield Brightside
Edward Flynn
12,239
29.6
2
Sheffield Hallam
Roland Jennings
30,069
66.2
1
Sheffield Heeley
Peter Roberts
30,798
60.9
1
Sheffield Hillsborough
Stanley Kenneth Arnold
16,428
41.2
2
Sheffield Park
Stanley Rippon
10,565
26.8
2
South Angus
James Duncan
23,967
72.7
1
South Bedfordshire
Norman Cole
23,365
52.8
1
Torrington
George Lambert
20,124
65.1
1
Walsall North
Francis Roberts
15,970
37.5
2
Western Isles
John Frame
6,315
42.7
2
West Renfrewshire
John Maclay
21,283
55.2
1
Wrexham
Griffith Winston Guthrie Jones
16,286
33.0
2
Richard Nugent is not listed; he was elected as a Conservative, but joined the National Liberal group in Parliament.[3]
By-elections, 1955-1959 [ edit ]
1959 general election [ edit ]
Constituency
Candidate
Votes
%
Position[2]
Bradford East
Desmond Dalgleish
14,529
42.0
2
Bradford North
William Taylor
22,850
53.1
1
Bradford South
Reginald Winston Jones
18,158
39.3
2
Bradford West
Arthur Tiley
23,012
56.2
1
Brighouse and Spenborough
Michael Shaw
23,243
49.9
2
Bristol North East
Alan Hopkins
24,258
47.7
1
Cannock
Philip Lugg
22,485
43.1
2
Central Norfolk
Richard Collard
21,918
50.3
1
Chesterfield
James Anthony Lemkin
17,084
31.6
2
Denbigh
Geraint Morgan
17,893
41.7
1
Dumfries
Niall Macpherson
25,867
58.4
1
Dundee East
Robert McCrindle
22,082
45.7
2
Dundee West
Robert Taylor
25,143
48.3
2
Dunfermline Burghs
Archie Elliott
14,744
38.6
2
East Fife
James Henderson-Stewart
26,585
69.9
1
Edinburgh Leith
Gershom Stewart
12,018
38.0
2
Goole
Douglas Sisson
16,581
38.6
2
Gower
Michael Heseltine
9,837
24.0
2
Harwich
Julian Ridsdale
23,653
53.2
1
Holland with Boston
Herbert Butcher
29,013
53.5
1
Huntingdonshire
David Renton
20,254
53.9
1
Luton
Charles Hill
27,153
55.1
1
North Angus and Mearns
Colin Thornton-Kemsley
17,536
67.4
1
North Norfolk
Frank Henry Easton
19,126
49.2
2
Plymouth Devonport
Joan Vickers
28,481
56.4
1
Pontefract
Edward Bowman
10,884
23.6
2
Ross and Cromarty
John MacLeod
7,813
47.2
1
St Ives
Greville Howard
15,700
47.9
1
Sheffield Attercliffe
Herbert Lambert
15,304
31.2
2
Sheffield Brightside
Hugo Clifford Holmes
12,269
29.3
2
Sheffield Hallam
John Osborn
28,747
62.7
1
Sheffield Heeley
Peter Roberts
33,236
59.0
1
Sheffield Hillsborough
Stanley Kenneth Arnold
16,845
43.5
2
Sheffield Park
John Neill
10,598
28.9
2
South Angus
James Duncan
19,435
57.1
1
South Bedfordshire
Norman Cole
25,861
47.1
1
Western Isles
Donny MacLeod
7,496
46.4
2
West Renfrewshire
John Maclay
20,959
53.5
1
Wrexham
Griffith H. Pierce
17,144
31.9
2
Richard Nugent is not listed; he was elected as a Conservative, but joined the National Liberal group in Parliament.[3]
By-elections, 1959-1964 [ edit ]
1964 general election [ edit ]
Constituency
Candidate
Votes
%
Position[2]
Bradford East
Trevor Lewis
11,075
38.2
2
Bradford North
William Taylor
16,507
40.2
2
Bradford South
Derek Bottomley
17,097
37.7
2
Bradford West
Arthur Tiley
21,121
54.0
1
Brighouse and Spenborough
Michael Shaw
19,812
42.2
2
Bristol North East
Alan Hopkins
22,423
46.7
1
Dundee East
John Leslie Marshall
21,499
45.2
2
Dundee West
Henry Campbell Scarlett
22,473
44.3
2
Dunfermline Burghs
Ian Kirkwood
14,033
38.5
2
Edinburgh Leith
Gershom Stewart
12,777
44.5
2
Goole
Donald Chapman
15,435
36.9
2
Gower
Huw Griffith
8,822
22.5
2
Harwich
Julian Ridsdale
25,102
50.4
1
Holland with Boston
Herbert Butcher
29,082
55.4
1
Huntingdonshire
David Renton
20,320
51.1
1
Kirkcaldy Burghs
Neil Gow
11,756
29.1
2
Ross and Cromarty
John Macleod
5,516
32.1
2
St Ives
Greville Howard
14,040
42.6
1
Wrexham
Griffith H. Pierce
17,240
32.9
2
John Osborn and Peter Roberts are not listed; they were elected as Conservatives, but joined the National Liberal group in Parliament.[3]
1966 general election [ edit ]
References [ edit ]
Election results by political party in the United Kingdom
Great Britain Northern Ireland